Europski dom Zagreb
Ministarstvo pravosuđa RH, Uprava za kazneno pravo Sektor za evidencije, pomilovanja i podršku žrtvama i svjedocima, Služba za podršku žrtvama i svjedocima, Odjel za podršku žrtvama i svjedocima i međunarodnu suradnju je 19. veljače 2020. godine u Europskom domu Zagreb organiziralo okrugli stol na temu: PODRŠKA ŽRTVAMA I SVJEDOCIMA u EU – DALJNJI IZAZOVI U RAZVOJU SUSTAVA, povodom obilježavanja Europskog dana žrtava kaznenih djela.
Osim refleksije na trenutni smjer razvoja sustava podrške i prava žrtava na razini EU u skladu s preporukama Vijeća EU i EK, analizirani su promjeri dobrih praksi i mogućnost daljnjeg razvoja sustava podrške u RH.
Izlagači su bili iz MUP, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Ravnateljstva policije,Nacionalnog pozivnog centra za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja, HPC, Odjela za podršku žrtvama i svjedocima, Županijski sud u Rijeci i predstavnica Mreže za podršku žrtvama i svjedocima.
Upoznati smo:
- s implementacijom Direktive 2012/29/EU o pravima žrtava kaznenih djela- primjeri iz prakse
- o uspostavljanju 24 satnog dežurstva na SOS liniji 116 006 preko NPC,
- osnivanju odjela na većim općinskim sudovima
- važnosti pojedinačne procjene žrtve
- mjerama zaštite
Složili smo se da je :
- važna primjena prava žrtava u praksi
- potrebno izraditi strategiju u pravima žrtava
- nužan sveobuhvatni pristup žrtvama
- važna učinkovita istraga, izricanje odgovarajućih sankcija počiniteljima
- komunikacija sa žrtvama- razumijevanje prava: obavijestiti žrtvu o izlasku počinitelja iz zatvora i pravu na naknadu štete