MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA – mjesečni partnerski sastanak
U utorak 29.04.2025. održan je mjesečni partnerski sastanak Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela. Na sastanku smo razmjenjivali iskustva, razgovarali o budućim aktivnostima, svatko je dao kratko usmeno izvješće o radu od proteklog sastanka te tražio savjet za probleme s kojima su se susreli.
“KROZ SURADNJU DO KVALITETNOG PRUŽANJA USLUGA” – Supervizija
U ponedjeljak, 28.04. 2025. godine s početkom u 10:00 h na Planinarskom Domu OMANOVAC održana je peta koja je ujedno i posljednja supervizija u drugoj godini provedbe programa “Kroz suradnju do kvalitetnog pružanja usluga” kojega je financijski podržalo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Superviziju je provela Zdenka Pantić, koja je po profesiji psihologinja, realitetna terapeutkinja s dugogodišnjim iskustvom rada institucionalno i vaninstitucionalno.
Na posljednjoj superviziji razgovarali smo o samorefleksiji te došli do zaključka kako smo nakon provedenih supervizija potaknuti da razmišljamo na drugačiji način i bolje razumijevamo ljude u poslovnom okruženju u kojem djelujemo i sami.
MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA – Sastanak s institucijama i nadležnim tijelima
24.04.2025. godine održan je sastanak s institucijama i nadležnim tijelima u sklopu programa “MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA” u uredu predsjednice Općinskog suda u Požegi, Snježane Polgar. Sastanak je održan na prijedlog Centra za podršku i razvoj civilnog društva “DELFIN” zajedno s voditeljicom službe za podršku žrtvama i svjedocima pri Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Nikicom Hamer Vidmar.
Na sastanku se razgovaralo i programu “MREŽE PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA”, osvrnuli smo se na dosadašnju suradnju na koju smo dobili pozitivne komentare te razvijanju bolje buduće suradnje, međusobne pomoći i podrške u radu sa žrtvama i svjedocima kaznenih djela.
MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA – Sastanak s institucijama i nadležnim tijelima
U srijedu, 23. travnja 2025. godine održan je sastanak s predstavnicima Policijske postaje Čazma i ostalim članovima međuresornog tima za prevenciju sprečavanja nasilja Grada Čazme ( ravnatelj Osnovne škole Čazma, predstavnica Osnovne škole Ivanska, predstavnica Probacijskog ureda Bjelovar, predstavnica Doma zdravlja Bjelovarsko – bilogorske županije, Ispostava Čazma, predstavnica Dječjeg vrtića Pčelica, predstavnica Ministarstva hrvatskih branitelja, predstavnik Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko – bilogorske županije).
Sastanak je organiziran u sklopu programa “MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA” zajedno s Udrugom “HERA” Križevci. Na sastanku su obadvije udruge predstavile svoje programe i projekte koje provode te ostale aktivnosti koje obavljaju, a iste su usmjerene na pomoć i podršku žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja. Na sastanku su svi sudionici prema svojim dosadašnjim iskustvima i pojedinim slučajevima iznijeli svoju problematiku s kojom se susreću u radu.
„Ahmići 32 godine kasnije: Ne u naše ime“
Povodom 32. obljetnice ratnih zločina počinjenih u Ahmićima pokraj Viteza, volonterka i kooridnatorica OCD Delfin -a sudjelovala je na antiratnoj protestnoj akciji u znak sjećanja na žrtve Ahmića, u srijedu, 16. travnja/aprila 2025. na Trgu bana J. Jelačića, u 12 sati.
Antiratnu akciju i tribinu zajedno organiziraju Centar za žene žrtve rata – ROSA, Zagreb, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), Sarajevo, Centar za građansku hrabrost, Zagreb, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Zagreb i Ženska mreža Hrvatske.
Izjava za javnost: AHMIĆI 32 GODINE KASNIJE: NE U NAŠE IME
IZJAVA ZA JAVNOST
AHMIĆI 32 GODINE KASNIJE: NE U NAŠE IME
Mi dolje potpisane/i, u povodu 32. obljetnice ratnih zločina počinjenih u Ahmićima pokraj Viteza, upućujemo javnosti zajedničku izjavu:
U ranim jutarnjim satima, 16. travnja 1993., napad na srednjobosansko mjesto Ahmići izvele su lokalne postrojbe HVO-a. Haški sud je ove zločine okarakterizirao zločinom protiv čovječnosti. Jedan je to od najokrutnijih zločina u ratovima na teritoriju nekadašnje Jugoslavije. Ujedno, to je i najveći pojedinačni zločin počinjen tijekom bošnjačko-hrvatskog sukoba u Bosni i Hercegovini. Ubijeno je 116 osoba bošnjačkog etniciteta, 24 ih je ranjeno, uništeno je 169 kuća te dvije džamije. 32 ubijene žrtve bile su žene, a 11 djeca mlađa od 18 godina.
Dario Kordić, bivši predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Bosne i Hercegovine, između ostalih, osuđen po zapovjednoj odgovornosti na 25 godina za ratne zločine počinjene u središnjoj Bosni, uključujući i Ahmiće. Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju je zaključio da je ovaj zločin počinjen u okviru međunarodnog oružanog sukoba između Republike Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Pravomoćno je potvrđeno da je “Hrvatska ostvarivala sveukupnu kontrolu nad HVO-om“ te „rukovodila u planiranju, koordinaciji i organizaciji HVO-a.“
Od hrvatske vlasti zahtijevamo da se odgovorno odnose prema ratnom zločinu počinjenom u naše ime na način da obilježavaju ovaj datum te odaju pijetet civilnim žrtvama ubijenim u naše ime na teritoriju Bosne i Hercegovine, na isti način kao što se odaje poštovanjem žrtvama poginulim u ratu na prostoru Hrvatske.
Zahtijevamo da se informacije o ovom zločinu uvrste u sve oblike povijesnog sjećanja putem javnih medija i institucionalnih manifestacija. Također, da se uvrste na odgovarajući i odgovoran način u povijesne udžbenike.
Zahtijevamo da glavni grad Republike Hrvatske preuzme svoj dio odgovornosti za suočavanje s prošlošću. Da imenuje Trg ahmićkih žrtava u Gradu Zagrebu.
Trg ahmićkih žrtava je važan kao iskaz pijeteta žrtvama ratnog zločina. Doprinosio bi osvještavanju i educiranju javnosti, te prevenciji zločina. Već treću godinu zahtijevamo od Grada Zagreba pozitivan odgovor na inicijativu. Istina, sjećanje i dobrosusjedski odnosi trebali bi se graditi djelima, a ne samo na riječima. Odgovornim obrazovanjem i informiranjem građana, Republika Hrvatska može napraviti konkretan korak u sprečavanju ponavljanja ovakvih zločina u budućnosti.
U srijedu, 16. travnja 2025. na Trgu bana Josipa Jelačića u 12 sati organizirat ćemo antiratnu akciju u znak sjećanja na žrtve Ahmića. Istog dana, u 17 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu održat ćemo tribinu „Zašto je Zagrebu potreban Trg ahmićkih žrtava?“. Govorit će: Marijana Senjak, psihoterapeutkinja koja je specijalizirala traumatsku psihologiju; Tamara Opačić, glavna urednica društvenog magazina Nada; Edvin Kanka Ćudić, koordinator UDIK-a (Sarajevo). Moderatorica će biti Vesna Teršelič, voditeljica Documente – Centra za suočavanje s prošlošću.
Centar za žene žrtve rata – ROSA, Zagreb
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), Sarajevo
Centar za građansku hrabrost, Zagreb
Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Zagreb
Ženska mreža Hrvatske
MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA – Sastanak s institucijama i nadležnim tijelima
U četvrtak, 11. travnja 2025. godine održan je sastanak s predstavnicima Društva psihologa Požeško – slavonske županije u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Područni ured Požega. Sastanak je aktivnost programa “Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” koje financijski podržava Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Na sastanku smo predstavili program “Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” te ostale projekte, programe i aktivnosti koje OCD DELFIN provodi. Pojasnili smo usluge koje pružamo te pozvali na podršku i buduću suradnju.
MREŽA PODRŠKE I SURADNJE ZA ŽRTVE I SVJEDOKE KAZNENIH DJELA – Intervizijski sastanak
Dana 09.04.2025. godine održale smo intervizijski sastanak u Bjelovaru s predstavnicima skloništa iz Bjelovara i Križevaca. Na sastanku smo razgovarale o upućivanju korisnika u sklonište, međusobnoj suradnji i podršci kroz zajedničke edukacije.
JAČANJE SURADNJE U PRUŽANJU PODRŠKE I ZASTITE ŽRTAVA PARTNERSKOG NASILJA
OCD DELFIN na poziv Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora sudjeluje na tematskoj sjednici Odbora: JAČANJE SURADNJE U PRUŽANJU PODRŠKE I ZASTITE ŽRTAVA PARTNERSKOG NASILJA ,koja je organizirana u suradnji s Autonomnom ženskom kućom. Na sjednici uz članice Odbora sudjeluju zastupnici, zastupnice, stručnjaci, stručnjakinje, predstavnici/će nadležnih državnih institucija i organizacija civilnog društva.
“KROZ SURADNJU DO KVALITETNOG PRUŽANJA USLUGA” – Sastanci s nadležnim tijelima i institucijama
Aktivnosti trogodišnjeg programa “KROZ SURADNJU DO KVALITETNOG PRUŽANJA USLUGA” su sastanci s nadležnim tijelima i institucijama. Program je financijski podržalo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a provodi se u partnerstvu s Udrugom slijepih Pakrac – Lipik i Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Područni ured Pakrac. Cilj programa je pružanje socijalnih usluga žrtvama nasilja te jačanje partnerstva i suradnje s dionicima koji sudjeluju u istom procesu.
Predstavnice Centra za podršku i razvoj civilnog društva “DELFIN” održale su sastanak u Kutjevu, 25. ožujka 2025. godine sa Savjetnicom za projekte i gospodarstvo, službenica ovlaštena za privremeno obavljanje poslova pročelnika Grada Kutjeva, Višom stručnom suradnicom za informiranje i društvene djelatnosti Grada Kutjeva i policijskim službenicima Policijske postaje Pleternica.
Na sastanku smo predstavili svoj rad, programe i projekte kao i ostale aktivnosti koje provodimo. Razgovorom o mogućoj budućoj suradnji dobili smo pozitivne povratne informacije te su prepoznata nastojanja Centra za podršku i razvoj civilnog društva “DELFIN.” Naglašena je potreba za većim brojem raznih edukacija za predstavnike institucija koji rade sa žrtvama nasilja te suradnjom s nadležnim tijelima i institucijama na lokalnoj razini i razvijanjem međusobne pomoći i podrške.